Najważniejsze terminy podatkowe spółek – do kiedy VAT, CIT, PIT i ZUS?
Terminy opłacania składek i podatków to jeden z najważniejszych tematów, o których musi pamiętać każda osoba zarządzająca spółką.
Poniższe zestawienie pomoże Ci odnaleźć się w gąszczu terminów i zapamiętać, które z nich dotyczą Twojej firmy.
Terminy opłacania składek i podatków to jeden z najważniejszych tematów, o których musi pamiętać każda osoba zarządzająca spółką. Ich skuteczne dotrzymywanie pomaga w zachowaniu dobrej kondycji finansowej firmy. Pozwala bowiem uniknąć wielu poważnych konsekwencji, wynikających z opóźnień w dokonywaniu obowiązkowych płatności.
Do kiedy należy zapłacić podatek VAT, CIT / PIT i składkę ZUS? Poniższe zestawienie pomoże Ci odnaleźć się w gąszczu terminów i zapamiętać, które z nich dotyczą Twojej firmy.
Termin płatności – VAT
Podatek od towarów i usług (VAT) to jedna z najważniejszych opłat, o których musi pamiętać każdy przedsiębiorca.
Terminy płacenia podatku VAT są takie same dla wszystkich rodzajów spółek i zależne są jedynie od systemu, w jakim dana spółka się rozlicza.
Podmioty, które dokonują rozliczeń w trybie miesięcznym, dokonują płatności do 25. dnia kolejnego miesiąca, po miesiącu rozliczeniowym.
Spółki, które mają możliwość rozliczania podatku VAT w trybie kwartalnym i decydują się na tę opcję, opłaty dokonują do 25. dnia kolejnego miesiąca, po zakończeniu danego kwartału.
Należy również pamiętać o składaniu odpowiednich dokumentów rozliczeniowych – terminy są takie same jak w przypadku dokonywania płatności VAT.
Co istotne, niezależnie od wybranego okresu rozliczeniowego, ewidencja VAT musi być wysyłana do Urzędu Skarbowego co miesiąc.
Termin płatności – CIT i PIT
W zależności od rodzaju spółki, obowiązuje ją odpowiednio podatek CIT lub PIT. Jest to jedna z najważniejszych opłat związanych z prowadzeniem spółki.
Podatek CIT płacą:
- spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
- spółki akcyjne,
- spółki komandytowe (od 2021 roku),
- spółki komandytowo-akcyjne,
- spółki jawne*.
Podatek PIT płacą:
- spółki cywilne,
- spółki partnerskie,
- spółki jawne*.
*W przypadku spółki jawnej, można podlegać opodatkowaniu CIT, jeśli jej wspólnikami są osoby prawne. Gdy są to wyłącznie osoby fizyczne, obowiązuje podatek PIT. Wtedy każdy ze wspólników rozlicza się indywidualnie.
Zarówno w przypadku podatku CIT, jak i PIT, spółki muszą dotrzymać następujących terminów opłacania zaliczek:
- do 20. dnia następnego miesiąca – jeżeli wybrano rozliczenie miesięczne,
- do 20. dnia miesiąca następującego po danym kwartale – przy płatnościach kwartalnych.
Roczne zeznanie CIT musi zostać złożone do 31 marca roku, który następuje po roku podatkowym, a roczne zeznanie PIT do 30 kwietnia roku następującego po danym roku podatkowym.
Termin płatności składek ZUS
Zakład Ubezpieczeń Społecznych nalicza składkę na ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie społeczne (emerytalne, chorobowe, rentowe i wypadkowe), a także składki na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Solidarnościowy i Fundusz Emerytur Pomostowych.
W 2022 roku zmieniły się terminy płacenia składek ZUS. W przypadku spółek, zależą od tego czy dana spółka posiada osobowość prawną, czy nie i są następujące:
- Do 15. dnia następnego miesiąca opłacają składki płatnicy posiadający osobowość prawną, czyli np. spółki kapitałowe – spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne.
- Do 20. dnia następnego miesiąca obowiązek opłacania składek mają płatnicy nieposiadający osobowości prawnej, czyli np. spółki cywilne oraz spółki osobowe – jawne, komandytowe, partnerskie i komandytowo-akcyjne. Dotrzymywania tego terminu wymaga się również od osób fizycznych, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą.
Istnieje jeszcze trzeci możliwy termin płatności składki ZUS, jednak nie dotyczy już spółek – do 5. dnia następnego miesiąca rozliczyć muszą się jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe.
Jeżeli jeden z powyższych terminów przypada na sobotę, niedzielę lub święto, płatnicy składek muszą uregulować zobowiązanie maksymalnie do kolejnego dnia roboczego.
Konsekwencje opóźnień w płatnościach
Niestety, terminy płatności podatków i składek nie są elastyczne i przekroczenie wyznaczonych dat wiąże się z nieprzyjemnymi konsekwencjami.
W najlepszym przypadku mogą zostać naliczone odsetki za zwłokę. Jednakże, w zależności od konkretnego przypadku, może również zostać nałożona grzywna lub wszczęte postępowanie egzekucyjne.
Dokonywanie terminowych wpłat jest zatem bardzo istotne w przypadku posiadania własnego biznesu, ponieważ przez zwykłą nieuwagę można nawet doprowadzić do jego upadłości.
Do którego dnia następnego miesiąca…, czyli jak kontrolować terminy płatności
Jeżeli zapamiętanie wymaganych terminów płatności podatków i składek jest dla Ciebie problematyczne, warto wspomóc się sprawdzonymi sposobami.
W celu uniknięcia jakichkolwiek opóźnień, możesz skorzystać z elektronicznych systemów i asystentów płatności oraz przypomnień (np. w kalendarzu Google lub w bankowości elektronicznej).
Wolisz bardziej tradycyjne formy? Zacznij prowadzić kalendarz podatkowy, np. w swoim organizerze lub skorzystaj z usług biura księgowego.
Niezależnie od tego, jaką formę organizacji tematu obowiązkowych płatności wybierzesz, na pewno pomoże Ci ona w utrzymaniu ich pod kontrolą. Odciąży Cię również psychicznie, ponieważ nie będziesz więcej się martwić, że o czymś zapomniałeś/-aś.
Dotrzymywanie terminów podatkowych to jeden z najważniejszych obowiązków każdego przedsiębiorcy. Regularne dokonywanie opłat za VAT, CIT / PIT i ZUS pozwala uniknąć kar i niechcianych kosztów, które mogą wyniknąć z zaniedbania tego tematu. Warto też pamiętać o dokumentach rozliczeniowych i potrzebie ich składania w odpowiednim czasie.
Sprawnie organizując system płatności podatków i składek, jesteś w stanie zapewnić sobie spokój, jaki niesie poczucie kontroli nad rozliczeniami obowiązującymi Twoją firmę.
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Do którego dnia miesiąca płaci się VAT?
W trybie płatności miesięcznych – do 25. dnia kolejnego miesiąca, po miesiącu rozliczeniowym.
W trybie płatności kwartalnych – do 25. dnia kolejnego miesiąca, po kwartale rozliczeniowym.
Kto płaci ZUS do 20. każdego miesiąca?
Płatnik składek, który nie posiada osobowości prawnej dokonuje opłaty ZUS do 20. dnia następnego miesiąca.
Pozostali płatnicy składek, którzy posiadają osobowość prawną, muszą uregulować to zobowiązanie do 15. dnia następnego miesiąca, zaś jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe do 5. dnia następnego miesiąca.
Jakie są terminy płatności CIT i PIT?
Przy systemie wpłat zaliczek miesięcznych, opłaty należy dokonać do 20. dnia następnego miesiąca, zaś przy systemie wpłat zaliczek kwartalnych, do 20. dnia miesiąca następującego po danym kwartale.